<-----> <----->
Пошук по сайту
Авторизація
Логін:
Пароль:
Опитування

Історія району

ПАТ “Азот”

Черкаське публічне акціонерне товариство «Азот» є одним з найбільших виробників мінеральних добрив в Україні, яке розпочало відлік в історії становлення та розвитку хімії в регіоні з одержання першої продукції – аміаку – 14 березня 1965 року.

Підприємство розташоване географічно в центрі України, приблизно 170 км на південь від Києва і 400 км на північ від портового міста Одеса. Центральне розташування м.Черкаси забезпечує продукції «Азоту» вільний доступ для всіх регіонів України. Місто Черкаси розташоване на березі судноплавної ріки Дніпро і має вантажний річковий порт, що дозволяє організувати перевезення вантажної продукції по річці. У даному регіоні є розгалужена мережа залізниць, що забезпечує вантажообіг. До Черкаської області підходить газопровід, з якого використовується основна сировина для ПАТ «Азот» - природний газ.

Сьогодні в структуру підприємства входять 43 виробничих підрозділів, що займають площу 500 га. Загальне число працівників складає близько 5,5 тис. чоловік.

До кінця 1965 року на комбінаті працювало близько 950 чоловік, нині на підприємстві трудиться майже 6 тисяч осіб.

1962 р. – розпочате будівництво аміачного виробництва потужністю 108 тис. т у рік.

1964 р. – введено в дію відділення по виробництву аміачної води потужністю 432 тис. т у рік.

1964 р. – створена воєнізована пожежна частина по охороні Черкаського хімічного комбінату де раніше була столова та відділ кадрів, лише одне приміщення займало відділення зв’язку. Перше чергування було назначено вніч з 4-го на 5-те жовтня. Заступив 1-й караул в складі: начальника караулу ст.лейтенанта Крижановського М.М., командира відділення сержанта Пономаренка І.Ф., помічника інструктора по профілактиці сержанта Мотрука П.Ф., та водія Салого Х.А. В бойовому розрахунку була АЦ ПМЗ-27.

В подальшому заступили на чергування караул №2 на чолі: нач. караулу Калюжного А.Г., ком. відділення Білецького та 3-й караул караул на чолі з начальником караулу Назаренка А.В. і ком. відділення Мисан М.І. Начальник частини був капітан Орел Г.А. заступник нач. частини – капітан Смоляков В.Г.

Інструкторами пож. профілактики були: капітан Красько М.М. та лейтенант Спичка В.М. Старшим водієм був призначений ст. сержант Крикун І.Д., майстром ГДЗС- рядовий Рисохін В.І. Диспетчера – Тронькова Є.П., Сидохіна М.А., Король Т.В. і Шаповал Н.С.

Спочатку частина займала одне приміщення (зараз кімната інструктажу). Пожежний автомобіль стояв під відкритим небом на фасаді. При настанні похолодань пож. автомобіль находився в котельно-зварювальному відділі РМЦ. Молодші командири та рядовий склад був завербований без професійної підготовки. Необхідні знання та навики в роботі набирали безпосередньо в частині.

1965 р. – введена в дію перша черга виробництва аміаку потужністю 108 тис. т у рік. Отримано перший аміак (14 березня).

1968 р. – введені в дію головний цех по виробництву катіоніту потужністю 2680 т у рік і цех по виробництву карбаміду потужністю 360 тис. т у рік.

1970 р. – введені в дію друга черга аміачного виробництва потужністю 400 тис. т у рік, цех слабкої азотної кислоти потужністю 360 тис. т у рік і цех по виробництву аміачної селітри потужністю 450 тис. т у рік.

1972-1973 р. — введені в дію третя черга виробництва аміаку потужністю 400 тис. т у рік, цех по виробництву аміачної селітри потужністю 900 тис. т у рік, цех по виробництву слабкої азотної кислоти потужністю 720 тис. т у рік.

1973 р. – отримані мільйонна з початку пуску цеху тонна карбаміду і мільйонна з початку пуску цеху тонна аміаку.

1975 р. – введені в дію потужності по виробництву аніоніту; Черкаський хімічний комбінат перетворений у Черкаське виробниче об’єднання «Азот».

1979 р. – введений у дію цех по виробництву аміаку потужністю 450 тис. т у рік.

1980 р. – введений у дію цех по виробництву карбаміду потужністю 330 тис. т у рік.

1984-1985 р. – введено в дію виробництво капролактаму потужністю 50 тис. т у рік.

1987-1988 р. – введений у дію цех по виробництву карбаміду потужністю 330 тис. т у рік.

1993 р. — введено в дію виробництво КАС-32 потужністю 180 тис. т у рік.

У 1999 році підприємтсву вдалося у рекордні строки здійснити реконструкцію устаткування, замінивши його на більш ефективне і сучасне.

Розширювався асортимент вироблюваної продукції, яка завжди користувалася підвищеним попитом у споживачів. І це давало змогу ефективно працювати, налагоджувати партнерські стосунки з фірмами і компаніями багатьох країн світу. Сьогодні продукція з черкаською маркою дуже добре відома в усьому світі. Її охоче купують у Європі, Азії, США. Мінеральні добрива, застосування яких дає тисячі й мільйони тонн додаткових врожаїв сільськогосподарських культур; капролактам (у рідкому і кристалізованому стані), з якого виробляють корд для авіаційних та автомобільних шин, транспортної стрічки, застосовують в текстильній промисловості; іонообмінні смоли, що використовуються для очищення води на атомних і теплових станціях, для харчової і медичної галузі – впевнено конкурують на ринках збуту.

Лише у 2005 році під посівну згідно підписаного меморандуму між Асоціацією сільгоспвиробників та представників виробників мінеральних добрив було передбачено відвантаження 1,2 млн. тонн добрив.

Підприємство вийшло на передові позиції в хімічній галузі. На долю підприємства на ринку України припадає близько 15% виробництва аміаку, 24% виробництва карбаміду, з виробництва капролактаму і іонообмінних смол – єдине в країні.

На АТ обрано курс на модернізацію виробництва, впровадження енергозберігаючих технологій, на підвищення якості виробляємої продукції. Вже у 2003 році у чисто інноваційні проекти було вкладено 69 мільйонів гривень. У наступному, 2004 році, ці вкладення становили 115 мільйонів гривень. Й, нарешті, на цей рік запропонована програма з модернізації коштуватиме щонайменше 200 мільйонів гривень. На підприємстві розроблена довгострокова програма розвитку АТ – до 2014 року. Її реалізація становитиме фантастичну суму – близько двох з половиною мільярдів гривень. Враховуючи вимоги до якості роботи і виробляємої продукції на підприємстві розроблено і впроваджено нову систему менеджменту якості у відповідності із міжнародним стандартом ІSO 9001:2000. Робота колективу АТ відзначена «Міжнародною золотою зіркою» (1997 рік. Мадрид. Іспанія), Міжнародною золотою нагородою «За технологію і якість» (1999 рік. Франкфурт на Майні. Німеччина), нагородою за удосконалювання і діловий престиж (2000 рік. Нью-Йорк).

За підсумками Міжнародного Академічного рейтингу популярності і якості «Золота фортуна» у номінації «Престиж і якість продукції на ринку хімічної продукції» Черкаський «Азот» нагороджений Дипломом і «Стелою срібленої якості» (2002 рік.), а у 2004 р. Черкаський «Азот» став лауреатом Всеукраїнського конкурсу «100 кращих товарів України».

На даний час значну допомогу підприємству для утримання цехів в належному протипожежному стані надає загін державної пожежної охорони №1, в який входить ДПЧ-5 та ДПЧ-6 з загальною кількістю 150 чоловік.