<-----> <----->
Пошук по сайту
Авторизація
Логін:
Пароль:
Опитування

Абетка виживання

Укус лісових кліщів

Лісовий кліщ - це маленький паразит, який переносить віруси кліщового енцефаліту - гострого й важкого запалення центральної нервової системи, що супроводжується високою температурою, найсильнішим головним болем, блювотою, судомами, паралічами.

Кліщ по характеру нападу – типовий підстерігаючий хижак. Сидячи на кінцях травинок і гілок, він чекає, поки «здобич» (тварина, людина) випадково не зачепить рослину. Тоді кліщ миттєво причіпляється до жертви і швидко повзе по ній, відшукуючи зручне для присмоктування місце. Укус кліща непомітний, оскільки він вводить у ранку знеболюючу речовину. Тому паразита, що присмоктався, зауважують по сверблячці та запаленню шкіри часто лише на 2-3 добу. Цьому ж сприяє й те, що кліщі впиваються в найбільш затишні місця: пахвинні впадини, шию (особливо за вухами), пах.

Профілактика укусів кліщів. Якщо час вашої подорожі припадає на травень - початок липня (час найбільшої активності кліщів), то варто заздалегідь навести довідки про енцефалітну небезпеку району. Перелік таких територій, а також вакцинацію можна отримати в санітарно-епідеміологічних станціях.

Важливе значення має похідний одяг туриста. Це заправлена в штани штормівка або щільна (тільки не з ворсистої тканини!) сорочка, вилоги якої рекомендують робити на подвійних гумках. Під сорочку добре надягти тісно облягаючу тіло футболку або тільник. Спортивні штани перетягають ременем і заправляють у шкарпетки. Голову і шию захищають каптуром.

При проходженні маршруту варто враховувати, що кліщі надають перевагу вологим затінкам з густим підліском і травостоєм. Багато кліщів у молодих зарослях осичняків, на вирубках, у малинниках. Ще більше їх уздовж стежок, доріг і в місцях, де пасеться худоба.

У світлих гаях без підліска, у сухих соснових борах, де вітряно і сонячно, кліщів, як правило, не буває. Протягом доби в умовах гарної погоди кліщі найбільш активні ранком і ввечері. Сильний дощ або спека значно знижують небезпеку їхнього нападу.

На маршруті рекомендується через кожні 2-3 години оглядати відкриті частини тіла, а при зупинці на великий привал (удень і ввечері) проводити повний огляд одягу і тіла. В одязі особливо ретельно треба перевірити всі складки, маючи на увазі, що кліщів шляхом струшування видалити не можливо.

Перша допомога при виявленні кліща.

У випадку виявлення кліща, що впився в тіло, треба змазати його яким-небудь жиром і через кілька хвилин зняти зі шкіри. При цьому важливо не роздавити його і не залишити в ранці голівку. Руки і місце укусу обов'язково продезинфікувати. Якщо через кілька днів потерпілий відчує себе погано, то йому треба забезпечити повний спокій і вжити заходів до найшвидшого транспортування в найближчий медпункт. Корисно звернутися до лікаря відразу ж після укусу кліща: потерпілому як попереджувальну міру можуть ввести спеціальну сироватку або гамма-глобулін.


Возврат к списку